Март је месец када се многобројним активностима обележава 20. март – Национални дан борбе против рака дојке. На тај начин се скреће пажња јавности на распострањеност болести и на подизање свести жена о значају превентивних прегледа у раном откривању болести.

Када се открије на време, рак дојке је излечив у преко 90% случајева. Самим начином лечења, које је краће и ефикасније, подиже се квалитет живота оболелих и лечених жена.

Рак дојке представља водећи узрок оболевања и умирања од малигних болести у женској популацији широм света. Према подацима Светске здравствене организације, у свету се годишње региструје скоро 1.700.000 оболелих жена, док од исте болести сваке године умре преко пола милиона њих. Према најновијим проценама СЗО и Међународне агенције за истраживање рака, само у Европи је оболело више од пола милиона жена од рака дојке. Процењена стопа оболевања у Европи је износила 74,4/100.000 жена. Србија се са процењеним стопама налази на 20. месту у односу на 40 европских земаља. Жене у Србији се налазе у средњем ризику оболевања од ове водеће малигне локализације.

 

Према истим проценама, 137.000 жена је умрло у Европи од рака дојке и процењена стопа морталитета износила је 14,9/100.000. Жене у Србији налазе се у високом ризику умирања од рака дојке. Србија се са процењеним стопама морталитета у односу на 40 европских земаља налази на првом, односно другом месту заједно са Црном Гором.

Рак дојке је водећи малигни тумор у оболевању и умирању код жена у Србији. Према последњим подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, у Републици Србији је регистровано 4494 новооболелих и 1766 умрлих жена од рака дојке. Стопа оболевања од рака дојке код жена у Републици Србији износила је 67,2 на 100.000, а стопа умирања 20,7 на 100.000 жена.

У односу на претходни период, забележен је пораст узрасно-специфичних стопа оболевања од 40. године живота, а највише стопе оболевања су забележене у најстаријим узрастима – од 60. до 74. године живота.

Када говоримо о умирању од малигних тумора дојке примећује се благи пораст већ у узрасту од 45. године, али највише стопе умирања су и даље у узрастима од 55. до 74. године живота.

Високе стопе оболевања у узрастима од 55. до 74. године прате у истим узрастима и високе стопе умирања, што највероватније говори о касном јављању жена тог узраста, када је малигна болест већ у узнапредовалом стадијуму, односно већ су присутне удаљене метастазе на суседним органима.

Рак дојке је један од водећих узрока превремене смрти код жена у Србији. Мерен годинама изгубљеног живота рак дојке је на 3. месту као узрок смрти код жена старости 45–64. године, после цереброваскуларних болести и исхемијске болести срца.

Рак дојке је најчешћи малигни тумор у женској популацији и у Јужнобанатском округу. На основу последњих публикованих података Института за јавно здравље Србије, у 2020. години, од седам округа у Војводини, Јужнобанатски округ се и по броју оболелих и по броју умрлих жена налазио на шестом месту.

На основу података Регистра за рак ЗЈЗ Панчево, посматрајући последњих пет година, од рака дојке у нашем округу сваке године просечно оболи око 180 и умире 75 жена. Само у Панчеву од ове болести годишње оболи 90 и умре 35 жена.

Рак дојке се налази на првом месту и чини 25% од укупног броја новооболелих и 20% од укупног броја умрлих од свих врста рака код жена. У 2021. години, највише оболелих жена у нашем округу је старости од 55 до 69 година, док је најраније дијагностиковани рак дојке био код особа узраста од 25 до 29 година.

Висока учесталост оболевања од рака дојке мора се у извесној мери приписати чињеници да до данас нису откривени или до краја разјашњени сви узроци његовог настанка, па су домети примарне превенције, у том смислу, лимитирани. Имајући ту врсту ограничења у виду, као једино доказано ефикасно решење за смањење стопе умирања од ове болести намеће се њено рано откривање, односно секундарна превенција. Пратећи препоруке Светске здравствене организације и искуства европских земаља у спровођењу популационих скрининг програма, у Републици Србији је у децембру 2012. године започет програм организованог скрининга рака дојке који има за циљ смањење смртности и унапређење квалитета живота жена оболелих од ове болести.

Пети циклус организованог скрининга рака дојке је у току. У 2021. години прегледано је укупно 29.514 жена  и откривено је 39 карцинома. У организованом скринингу учествује 35 општина, као и два мобилна мамографа.

Институти и заводи за јавно здравље широм земље у сарадњи са представницима локалних самоуправа организују промотивне активности како би утицали на то да што већи број жена обави превентивни преглед у циљу раног откривања рака дојке. Откривањем рака дојке у раној фази болести ствара се могућност за његово ефикасно лечење. Правовременом применом одговарајуће савремене терапије и даљим континуираним третманом, могуће је очувати здравље и значајно унапредити квалитет живота оболелих жена.

Мобилни мамограф чији рад организује Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” уз подршку Министарства здравља, од 15. до 31. марта се налази на локацији Цариградски друм, на Калемегадану и врши прегледе за све заинтересоване жене узраста од 45 до 69 година са територије Града Београда.

Акција је организована како би на најбољи могући начин, у сусрет Националном дану који се обележава 20. марта, подсетили наше суграђанке колико је важан мамографски преглед. Такође, тог дана ћемо бројним активностима испред самог мамографа обележити наведени дан.

 

Корисни линкови:

https://www.zjzpa.org.rs/nacionalni-dan-borbe-protiv-raka-dojke-20-mart-2/

http://izjzv.org.rs/?lng=&cir=&link=3-15-3580

https://www.skriningsrbija.rs/src/skrining-raka-dojke/

 

Извор: Завод за јавно здравље Панчево