Дом здравља Панчево организовао је још једну акцију превентивних прегледа за запослене у Рафинерији, намењене особама које болују од дијабетеса или које су у повећаном ризику да оболе од шећерне болести.

Акција у Рафинерији спроведена је у петак 3-ег марта, у просторијама Здравствене амбуланте у РНП, због велике заинтересованости запослених, како би прилику да обаве превентивни преглед имали и они који нису били на првој акцији превентивних прегледа која је спроведена у фебруару.

Сви који су се одазвали акцији, приликом прегледа детаљно су опсервирани, проверена им је висина шећера у крви наште, затим пост прандијално (2 сата након оброка), као и тромесечни просек, гликозилирани хемоглобин (ХбА1Ц). Ове вредности оријентационо указују уколико је потребно кориговати терапију, исхрану и применити физичку активност како би се спречиле компликације, јер је дијабетес болест која не боли, често нема ни симптома тек када се појаве компликације пацијенти сазнају да имају повишен шећер који је хронична болест, која их прати до краја живота.

Уколико се само користи терапија, а не коригује исхрана резултати шећера су углавном повишени, што није добро, јер се на тај начин поспешује да до развоја компликација ове болести дође. Најозбиљније компликације су гангрена, мождани и срчани удар. Зато уз добро регулисан шећер, правилну исхрану и физичку активност дијабетес се може држати под контролом.

Из тог разлога Дом здравља Панчево и спроводи превентивне прегледе намењене особама које болују или које су у ризику да оболе од шећерне болести и које су веома значајне, како би се на време спречио настанак компликација и како би се ова болест држала под контролом.

Сви присутни, кроз Саветовалиште за дијабет имали су прилику да добију савете како да ову болест превенирају, контролишу или смање њене негативне последице. Како је шећерна болест један од фактора ризика за настанак кардиоваскуларних болести, поред високог крвног притиска, високог нивоа холестерола, прекомерне ухрањености/гојазности, употребе дувана и физичке неактивности, докторка Ана Митрић, која је и руководилац Центра за превенцију, приликом прегледа пацијенте је едуковала о здравом стилу живота као превенцији компликација дијабетеса, саветовањем о правилној исхрани, значају умерене физичке активности и правилној употреби терапије, кроз теме које су од интереса за сам ток лечења, као што су обука за самодавање инсулина, за самоконтролу гликемије у кућним условима, а самим тим и обука за израду профила гликемије. Упућивала је пацијенте на преглед очног дна, рађен је преглед стопала, едуковала их је како се правилно ради дневни профил гликемије, едуковала их о значају корекције исхране и о решавању проблема гојазности и по потреби кориговала терапије.

Истакнут је велики значај превенције и лечења гојазности (као главног фактора ризика за настанак и компликације дијабетеса и кардиоваскуларних болести) и значај престанка пушења, упућивањем у Саветовалиште за одвикавање од пушења и Саветовалиште о исхрани, које такође функционишу у склопу Центра за превентивне здравствене услуге. Пацијенти који су имали могућност да провере ниво шећера у крви, истакли су да им је то значајно и олакшано да на овај начин преконтролишу своје анализе.

 

Ове превентивне акције се спроводе како би се пацијенти детаљно опсервирали и едуковали, са циљем да се упознају са факторима ризика, како се коригују и како спречити компликације болести.

 

Превентивни прегледи намењени дијабетичарима и особама у повећаном ризику, биће редовно организовани и убудуће и у другим фирмама, као и у насељеним местима.