Светски дан борбе против остеопорозе обележава се широм света 20. октобра. Према проценама, у Србији од остеопорозе болује око 400.000 људи, углавном жена. Данас је у Превентивном центру Дома здравља за двадесет жена организовано снимање апаратом ДЕXА којим се проверава густина костију.

Остеопороза је болест убрзаног губитка коштаног ткива која се најчешће јавља код жена у  менопаузи, али и код мушкараца.

Болест се  најчешће јавља после педесете године живота као последица смањења коштане масе и поремећаја грађе костију, кости постају крте и подложне преломима. Уколико се остеопороза открије на време адекватном терапијом се може успорити развој болести. У Дому здравља поводом Светског дана остеопорозе који се обележава 20. Октобра,  организована су снимања за проверу густине костију за 20 жена.

Проблем је што код остеопорозе што  нема симптома док не дође до прелома. Смањење висине, погрбљеност и болови у леђима најчешће се приписују другим разлозима или једноставно старењу а често је баш то упозорење за остеопорозу.

Избалансирана исхрана са одговарајућим уносом калцијума и физичка активност веома су важне за очување чврстих костију. Добри извори калцијума у храни су млеко, полумасни јогурт, сир, броколи, сок од наранџе и други производи.  Поред уноса калцијума путем хране у терапији остеопорозе примењују се лекови који спречавају даљи губитак коштане масе и зато је важно болест открити у раној фази.

 

ИЗВОР: РТВ Панчево, 19. октобар 2019. године