Шта је хипертензија и како се дијагностикује?
Хипертензија (висок притисак) је хронична болест коју карактерише повишен крвни притисак у артеријама, који се мери у милиметрима живиног стуба (mmHg). Хипертезија постоји уколико измерен крвни притисак износи изоловано преко 140 за дијастолни (горњи) или преко 90 за систолни (доњи), или уколико су обе вредности повишене. Дијагноза се поставља на основу мерења крвног притиска помоћу апарата који могу бити механички или електронски.
Како се мери притисак у кућним условима?
- У просторији треба да буде тишина и потребно је да мирујете у седећем или лежећем положају бар 5-10 минута пре мерења.
- Не препоручује се да се пуши пре мерења, нити да се пије кафа, алкохол или енергетска пића.
- Не препоручује се мерење крвног притиска након туширања топлом водом.
- Од тешког физичкон напора нпр. брз ход, тренинг, вожња бицикла итд. треба до мерења крвног притиска да прође бар сат времена.
- Приликом мерења теба да будете у седећем или лежећем положају са леђима и руком ослоњеном на подлогу у новоу срца.
- Мерење се никада не обавља преко одеће. Рукав уколико се подигне, не сме да буде узак и да стеже руку.
- Ноге не смеју бити прекрштене.
- Не треба причати приликом мерења.
- Уколико се понавља мерење на истој руци, сачекати бар 2-3 минута.
Зашто је важно самостално контролисати крвни притисак?
Самомерење крвног притиска, као и вођење евиденције о кретању крвног притиска доприноси бољој контроли истог, јер на тај начин добијамо одговор да ли је терапија, као и дозе лекова адекватна или се треба мењати приступ лечењу код датог пацијента, односно да ли је потребно кориговати или мењати терапију.
Веома је важно да пацијенти воде дневник самоконтроле крвног притиска (записивање вредности крвног притиска у различитим периодима дана, нпр јутро, подне, вече, затим приликом различитих активности или уколико се јаве неке тегобе), који би на контроли код лекара био веома важна помоћ у праћењу ефикасности терапије. То наравно не значи да се крвни притисак мора мерити много пута у току дана, већ у наведеним ситуацијама и по потреби. Свакако да је напредак технологије, интернета и паметних помагала нашао своје место и за примену у медицини, па се тако на интернету могу наћи многобројне апликације за помоћ у самоконтроли крвног притиска, које бележе вредности које су измерене, затим упозоравају на повишене или снижене вредности, а неке од њих имају и подсетнике за терапију итд. Апликација је препоручљива за све оне који знају да користе технологију. С друге стране, за пацијенте који не умеју да користе савремене технологије као одлична солуција, и не мање погодна остаје и даље вођење дневника вредности крвног притиска.
За који год вид праћења и евиденције вредности крвног притиска да се пацијент одлучи, свакако да има велик значај и удео у доброј контроли, добром праћењу и лечењу болести.
Др Мери Кулић
Специјалиста опште медицине
Дом здравља Панчево